Атомні криголами Росії дозволяти приватизувати?

Президент Росії Дмитро Медведєв видав указ про виключення зі списку заборонених до приватизації підприємств атомного криголамного флоту Росії. Цей документ вносить зміни до державної програми приватизації державних і муніципальних підприємств, затверджену указом Бориса Єльцина від 24 грудня 1993 року.

У держкорпорації «Росатом» вважають, що новий указ дозволить різко підвищити ефективність діяльності «Росатомфлота».

«Перед Росією стоять масштабні завдання освоєння Арктики, розвитку Північного морського шляху і розширення наукової діяльності у цьому регіоні. Без потужного криголамного флоту і підвищення ефективності його функціонування цього домогтися неможливо. Нещодавно було заявлено про будівництво трьох нових двухосадочних атомних криголамів », – йдеться в офіційній заяві держкорпорації.

У прес-службі «Росатому» відхилили прохання «Голосу Америки» про ексклюзивне інтерв’ю на цю тему, пославшись на коментар, який дав Сергій Кирієнко. Керівник Федерального агентства з атомної енергії зазначав, що стосовно атомного флоту Росії «Ніяких продажів, ніякої приватизації не може бути ніколи». У разі акціонування «Росатомфлота», продовжував Кирієнко, «всі 100 відсотків залишаться у державній власності і керувати ними буде» Росатом «».

Росія має намір нарощувати свій потенціал в Північному Льодовитому океані, і з цією метою може додатково побудувати п’ять нових атомних криголамів, а не три, як було анонсовано раніше. Однак, ці плани, за словами Кирієнко, будуть коригуватися відповідно до рекомендацій Мінтрансу РФ.

В даний час у федеральному бюджеті на три роки закладено 20 млрд рублів на будівництво криголамів нового типу.

Економічна ситуація
Тривогу російського керівництва з приводу відстоювання національних інтересів на Північному полюсі висловив віце-президент РАН Микола Лаверов, який заявив, що нинішній атомний криголамний флот Росії «вже через п’ять років буде абсолютно недієздатний».

Кандидат географічних наук, прес-секретар Науково-дослідного інституту Арктики і Антарктики Сергій Лесенко розповідає, яке значення мали російські атомні криголами для науки країни.

«Співпраця нашого інституту і» Росатомфлота «було налагоджено давно і протікає до взаємної вигоди, – зазначає Лесенко. – Присутність наших експертів на борту криголамів дозволяє вести моніторинг стану крижаного покриву в усіх районах Арктики, включаючи важкодоступні ».

Експерт додає, що за допомогою криголамів в центральному арктичному басейні забезпечуються науково-дослідні дрейфуючі станції.

Сергій Лесенко також підкреслює, що в екстраординарних ситуаціях атомні криголами здатні забезпечувати в будь-який час екстрену евакуацію полярників з дрейфуючих льодів.
Прес-секретар Науково-дослідного інституту Арктики і Антарктики відноситься до майбутнього атомного криголамного флоту Росії з оптимізмом, бо «економічна ситуація в країні відносно стійка і передбачувана». Крім того, упевнений Сергій Лесенко, концепція російських наукових досліджень в Північному Льодовитому океані була переглянута «з урахуванням сучасних викликів і нових технологічних можливостей, бо час не стоїть на місці і потрібно раціонально враховувати досягнення науково-технологічного прогресу на користь своєї країни».

Арктичні амбіції
Військовий оглядач Олександр Гольц в своїх висновках більш обережний. Він зазначає, що підвищений інтерес до Арктики, який в останні роки виявляють багато країн, пов’язаний з «реальним, або уявним потеплінням глобального клімату», що, в свою чергу, може привести до танення арктичних льодів. «Теоретично, це відкриває чималі можливості, пов’язані з видобутком вуглеводнів та інших природних ресурсів», – зазначає Олександр Гольц.
Експерт відзначає, що якщо танення арктичних льодів стане очевидним, то це відкриє нові морські шляхи з Північної Америки до Європи, що в економічному плані буде надзвичайно вигідно Росії. «Зрозуміло, що Росії дуже хочеться скористатися це можливістю, бо тут пролягає морський шельф, де, нібито зосереджені гігантські нафтові ресурси, які неможливо розробляти в умовах Вічної мерзлоти. Тому – головне «застовпити» за собою ці перспективні можливості », – підкреслює Олександр Гольц.
При цьому експерт зауважує: «Канада проводить військово-морські маневри в арктичних льодах, армія Сполучених Штатів запитує в Конгресі додаткові суми на будівництво нових криголамів … Загалом, свій« шматок хліба з маслом »намагаються не упустити всі країни, що мають вихід до Арктики» .
Що ж до указу Дмитра Медведєва про виключення зі списку заборонених до приватизації підприємств атомного криголамного флоту Росії, то, на думку Олександра Гольця, «російський уряд виявилося власником активів, розвивати які воно не в змозі, оскільки для цього просто немає грошей». Експерт переконаний, що в даному випадку необхідне залучення приватних інвесторів, менша бюрократизація, заохочення ініціативи та інші компоненти, характерні для економіки в розвиненому ліберальному державі.

«Указ Дмитра Медведєва цілком нормальний. Він не означає, що завтра настане розквіт атомного флоту, але потрібно розуміти різницю між колишньою формою власності – державним унітарним підприємством – і тим, що буде – акціонерним товариством, контрольний пакет якого перебуває в руках уряду ».
Різниця ж, зазначає Олександр Гольц, полягає в наступному. Чиновники ГУП були зацікавлені лише в тому, щоб підтримувати добрі стосунки зі своїми безпосередніми керівниками в кабінеті міністрів: «Ніякого контролю за нинішньої політичної системи в Росії над ними не було. Можна було робити все, що завгодно, лише б знайти спільну мову з ревізорами вищестоящих органів ».
Олександр Гольц не схильний спокушатися і по приводу нової форми власності «Росатомфлота», при якій контрольний пакет акцій все одно залишається в руках державних органів.
«Тим не менше, вони повинні будуть публікувати щорічні фінансові звіти, вони будуть більш відкриті для аналізу сторонніми спостерігачами. І це дозволить більш-менш реально поглянути на ситуацію, що складається на атомному флоті країни », – укладає військовий оглядач.

 
Статья прочитана раз(a).
 

Еще из этой рубрики:

 

Останні Твіти

Loading

Архіви

Наші партнери

Читати нас

Звязок з нами

Наші контакти

Тел.      

Skype  

ICQ