Літературного Нобеля дали за свіжий погляд на світ

Нобелівську премію з літератури отримав шведський поет Томас Транстремер. У Росії він відомий, зокрема, як творець експериментальних хайку. Про це повідомив постійний секретар Шведської академії Петер Енглунд на урочистій церемонії в Стокгольмі.

Довгий час Транстремер вважався фаворитом букмекерських контор. «Його концентровані, ясні образи дали нам свіжий погляд на світ», – пояснили свій вибір академіки. На російську мову Транстремера переводили достатньо мало, але деякі з його робіт можна прочитати на сайті «Російського Журналу».

Транстремер номінувався на премію багато років поспіль; шведські критики вже втомилися багато років називати його ім’я в якості претендента на нагороду, так що рішення комітету стало для них справжньою несподіванкою. «Я просто закричала, а потім заплакала», – зізналася редактор відділу культури SVT Ева Бекман. «Я не думала, що вони наважаться назвати його. Я така щаслива!», – Додала вона. Звістка про вручення Нобелівської премії стало несподіванкою і для самого поета і його сім’ї, повідомила дружина нагородженого Моніка.

Церемонія вручення премії відбудеться в Стокгольмі 10 грудня, в день кончини її засновника – шведського винахідника Альфреда Нобеля (1833-1896). Лауреат отримає 10 млн шведських крон (€ 1 мільйон).

Рішення нобелівського комітету завжди чекають не тільки літературознавці і журналісти, а й звичайні читачі. У шведських книжкових магазинах та видавництвах в день оголошення результатів часто включають телевізори, щоб покупці і працівники могли почути ім’я лауреата.

Якщо в каталозі немає його імені, або на книжкових полицях не представлені його твори, власники поспішають виправити цю помилку, адже продажу робіт нобелівського лауреата незмінно зростають. Можливо, в тому числі з цієї причини імена всіх кандидатів на премію можна дізнатися не раніше, ніж після закінчення 50 років.

Томас Транстремер народився в 1931 році. Здобувши освіту психолога, працював з малолітніми злочинцями, а потім з людьми, які отримали тяжкі каліцтва на робочих місцях. В даний час Транстремер – найвідоміший поет у Швеції, що став класиком вже при житті. Він уже удостоєний премії Бельман (1966), премії Петрарки (1981) та премії Північної Ради з літератури.

Крім того, Транстремер – професійний піаніст. Однак після інсульту у нього відняло права частина тіла. Тоді він навчився писати лівою рукою і навіть почав виконувати музику для «лівої руки» на фортепіано. Найчастіше такі композиції сучасні західні композитори писали спеціально для нього.

 
Статья прочитана раз(a).
 

Еще из этой рубрики:

 

Останні Твіти

Loading

Архіви

Наші партнери

Читати нас

Звязок з нами

Наші контакти

Тел.      

Skype  

ICQ